Sabit Diskinizi Verilerden Temizlemenin 4 Yolu!

yemrekoc 1 sene önce

Eğer ki artık kullanmayacağını bir sabit disk mevcut ise içindekileri silmek istiyorsanız, formatlamak yetmiyor. Şimdi haberimizde size vereceğimiz 4 yöntem sayesinde sabit diskinizde yer alan tüm verilerden rahat bir şekilde kurtulabilirsiniz.!

1. Yazılımların yardımıyla: Darik’s Boot And Nuke isimli bir program sayesinde sabit diskinizde mevcut olan verilerini hızlı ve güvenli bir şekilde silebilirsiniz. DBAN isimli bu programın kullanımı oldukça kolay. Bu yazılımın yaptığı işlem ise sabit diskinizde yer alan veriler ile  rastgele verilerin yerini değiştirmek. DBAN’ı kullanmak istiyorsanız ISO dosyasını interneten bulup indirerek onu bir önyükleme USB’sine yazın. PC’nizi bu USB’den başlattıktan sonra, komut satırında autonuke yazıp gerekli işlemleri başlatın.

2. Donanım: Disk temizleme işinin otomatik şekilde yapılmasını istiyorsanız ve herhangi bir yazılıma güvenmeyip kullanmak istemezseniz, Startech Drive Eraser ve WiebeTech Drive gibi cihazlar sizin işinizi görecektir. Bu cihazlar sayesinde sabit diskinizde yer alan verileri bir düğme ile silmeniz mümkün

3. Kırın: Eğer ki eski bilgisayarınızı artık kullanmayacaksanız sabit diskinizi kırabilirsiniz. Bu sayede sabit diskinizi kullanılmaz bir hale getirmeniz mümkündür. Sabit diskinizi bir balyoz vb aletler ile kırabilirsiniz. Bu sayede verilerinizi güvenlik altına almış olursunuz.

4. Tam disk şifrelemesi: Windows işletim sisteminde yer alan Bitlocker özelliği sayesinde sabit diskinizi şifreleyerek, verilerin okunmasını imkansız hale getirmeniz mümkündür. Bu işlemi yaparken boş alanı şifrelemeyle ilgili seçeneğin kapalı olduğuna dikkat etmekte fayda var.

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.