Laptoplar Nasıl Şarj Edilmeli

yemrekoc 1 sene önce

Özellikle son yıllarda hızlı şekilde artan tablet ve laptop kullanımı nedeniyle özellikle de şarj kullanımı ve şarj ömrü önemli olduğu kadar, şarj şekilleri de önemli bir hal almıştır. Çünkü, doğru şekilde şarj edilmemiş cihazla ileride sizlerin karşısında bozuk bir pil ve tatsız bir hal sunacaktır. Bütün bu sebepleri göz önünde bulundurarak şarj konusunda dikkatli davranmak gerekmektedir. Pekiyi bu kadar önemli ise, bir laptop nasıl şarj edilmelidir? Şimdi bu yazımızda sizlere bunu anlatacağız.

Bilgisayar uzmanları dizüstü bilgisayarlar konusunda özellikle bataryalarının daha verimli kullanılması ve pil ömrünün uzaması için, bilgisayarın kapalı iken, 12 saat şarj edilmesi konusunda uyarılarda bulunuyorlar. Özellikle bu konuda dikkatli olunması gerektiğini söyleyen uzmanlar aksi takdirde, bataryanın ömrünün kesinlikle azaldığının da altını çiziyorlar.

Güç adaptörünün fişten %100 dolu uyarısı alındığı zaman çıkarılması konusunda uyaran uzmanlar, fişe takılı olarak kullanılmadığı durumlarda ise, pilin enerji düzeyi konusunda yüzde 5’lik düzeyin uyarıcı düzey olduğu konusunda ve pilin ömrüne olumsuz katkı sağlayacağı konusunda uyarılarda bulunuyorlar.

Bu arada en az haftada bir kez deşarj ve şarj işlemi yapılması konusunda da uyaran uzmanlar sıvı teması olması durumunda, zararı en aza indirgemek için hemen enerjiyi keserek pilin çıkarılması konusunda da uyarıyorlar. Soğutma fanları konusunda da aşırı ısınmanın pilin ömrüne zarar vereceğinin altını çizen uzmanlar bu hususlara dikkat edilmesi gerektiğini söylüyorlar.

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.