Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri

yemrekoc 1 sene önce

Birçok bilgisayar kullanıcısının gerek teknik donanım gerekse yazılımlar hakkında en büyük sıkıntısı bilgisayar hızlanma konusunda yaşamış olduğu problemlerdir. Şimdi size bu konuda daha hızlı bilgisayarlara sahip olabilmeniz için birkaç yol sunacağız.

Bu konuda ilk yapmanız gereken, ekran fotoğrafları konusunda olacaktır. Bilgisayarınıza herhangi bir resim koyarak ekran resmi yapmak yerine, siyah bir ekran tercih etmeniz, bilgisayarınıza hız kazandıracaktır.

Windows güncellemeleri konusunda tam bir bilgiye sahip olmayabilirsiniz. Ancak, bu güncellemeleri doğru şekilde takip edip yüklemek de bilgisayarınıza hız kazandıracaktır.

Dizüstü bilgisayarlarında, sağ kısımda bulunan pil ömrü kısmından, güç konusunda tasarruf modunu ayarlamak faydalı olacaktır. Çünkü, bu sayede bilgisayarınız gerekli ayarlamaları yapacak ve sizlere tasarruf sağlatırken, cihazınız da hızlı olacaktır.

C ve D disklerinizde her zaman %25 bir alan boş bırakmalısınız. Çünkü çok şişen diskler sizlerin işlemlerinizi kısacak ve bilgisayarınız istediğiniz hızda çalışmayacaktır.

İnternete girdiğinizde, sayfa sizlerin ön belleğinize bazı bilgiler kopyalar. Bunlara çerez de denebilir. Bunları düzenli olarak silmeli ve bilgisayar hafızanızı daha boş tutmalısınız.

Dizüstü bilgisayarlarda en büyük problemlerden biri de fan kısmının çabuk toz tutması ve temizlenmesinde yaşanan sıkıntıdır. Bu yüzden kesinlikle ekstra fanlar alırsanız, bilgisayarınız kasılma yapmadan çalışabilirsiniz. Ayrıca bilgisayarınızda bulunan gereksiz programları kaldırmak ve virüs programlarını da düzenli olarak takip etmek bilgisayarınızın hızlı çalışmasını sağlayacaktır.

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.